Asi jeden z nejdůležitějších článků na tomto blogu bude ten o tom, jak vedla má cesta ke stipendiu, protože nějak podobně by mohla vést i ta vaše, pokud máte zájem. A tohle je ten článek. Takže jak?
- Příprava
Podle mě ta nejdůležitější část, alespoň pro mě. Do prosince 2010 bylo studování/život v Americe jen snem, o kterém jsem sice věděl že se vyplní, ale ještě jsem přesně nevěděl jak tomu pomoci. Výše zmíněný měsíc byl ale přelomový. To jsem tehdy jel v autobuse na trénink (latinskoamerického tance) a četl si vypůjčené vydání školního časopisu. Moje kamarádka mě ten den ve škole upozornila na článek studentky našeho gymnázia (která mi později s přípravou také moc pomohla, a za to ji už po několikáté moc děkuji), ve kterém píše o tom, jak je možné dostat stipendium pro studium v zahraničí a jakou cestu zvolila ona. To je první věc, kterou si musíte uvědomit - naleznout si organizaci, která vyhovuje vaším požadavkům (a přitom nebýt moc náročný). Existují organizace, které váš život přenesou například do Itálie nebo Kanady (UWC), já měl ale v hledáčku USA a tak mi nejvíce vyhovovala NADACE OPEN SOCIETY FUND PRAHA. Ta nabízí studentům prvního a druhého ročníku střední školy ve spolupráci se zahraničními organizacemi studovat buďto právě v USA (ASSIST) nebo UK (HMC). Vaší prací bude vyplnit přihlášku atd., ale hlavně napsat tzv. Personal Essay - nejdůležitější dokument, ve kterém se jednoduše musíte předvést a ukázat, že právě vy máte dostat stipendium. Hlavní je ukázat vaše zapálení pro cokoli a také vaše úspěchy z minulých let.Tenhle papír určitě nepodceňujte a dejte si na něm hodně záležet. Program se většinou vyhlašuje v podzimních měsících, s tím, že uzávěrka je někdy na začátku prosince. Já na své eseji začal pracovat už o letních prázdninách. A ano, přátelé mi říkali, že moje snaha je přehnaná a někdy až sobecká, ale stipendium jsem dostal, takže na tom asi něco bude. Ještě něco - nebojte se ptát. Pamatuji si, že jsem kontaktoval stipendistku, kterou jsem vůbec neznal a nebo i tu studentku z našeho gymplu. Tihle lidé jsou většinou moc milí a rádi vám pomohou, stejně jako teď už můžu (snad) pomoci i já. - Dva dny D
První tento den jsou jazykové zkoušky (SLEP testy). Všichni říkají, jak jsou tyto testy jednoduché, že jimi projde téměř každý, ale já budu upřímný a řeknu, že teda pro mě zas tak jednoduché nebyli - a to jsem jazykový typ, angličtinu v některých věcech preferuji před češtinou a když budu upřímný (a budu znít straaaašně namyšleně), myslím jsi, že jsem v ní hodně dobrý. Jazykové testy SLEP se skládají z části poslechové (posloucháte text, poté přiřadíte jaký obrázek, věta, situace nebo cokoli se k němu hodí a podobně) a "čtecí/porozumění textu". Otázek je okolo 140 (už si to přesně fakt nepamatuji) a na test máte 90 minut = 40 sekund na jednu otázku a to je nejspíše ten hlavní problém (vlastně jenom pro mě). A pak mi taky dělalo problém soustředit se 90 minut v kuse, hlavně u té poslechové části, z toho mi už pak šla hlava kolem, a některé věci jsem už prostě natipoval. Výsledek? 156 bodů. Potřebných bodů pro postup? 156.
Pokud jste postoupili, v lednu vás čeká pohovor se zástupci HMC a ASSISTu. Jak všichni říkají, rozhovor opravdu probíhá přátelsky a nervozita ze mě po chvíli opadla. Vlastně po delší chvílí, byl to jeden z nejpodstatnějších dnů mého života přece, sakra. Zástupci organizací se vás nejprve zeptají na věci z vašich esejí, pak jak byste chtěli, aby vaše škola v zahraničí vypadala a nakonec vám dají vyřešit dva úkoly ve skupině - na pohovoru jste se dvěma dalšími uchazeči. Nepokazte si to, pak už totiž žádný další krok není. Po tomhle se už vybírá. Buďte připravení, ale ne falešní. - Očekávání
Teď už je jen čas čekat na výsledky a na ten email, který přijde a sdělí vám, že jo, že jste byli vybráni a že se vám splnil sen.
Já doufám, že jsem toho moc nezapomněl. Článek je spíše ve zkratce, více informací naleznete na stránkách OSF. Zeptejte se mě na cokoliv a mějte individuální přístup - bojujte za sebe. A hlavně: V Ě Ř T E S I!
↓ protože tohle opravdu funguje, i když to zní jako z nějaké sekty